<– Předchozí díl

Jezero Jasna

6.den – jezero Bled a soutěska Vintgar

Po snídani opouštíme Koper a přesouváme se na sever do Julských Alp, do Národního parku Triglav. Středomořskou atmosféru nahrazujeme vysohorskou krajinou.

Jezero Bled

Je jedním z nejnavštěvovanějších míst ve Slovinsku a nevynechali jsme ho ani my. Zaparkovali jsme na novém parkovišti nad Bledem (0,5 €/hod.), odkud jsme byli za chvíli u jezera. My si okolo něj dali pěší procházku, ale můžete využít vláček, kočár s koňským spřežením, nebo si půjčit kolo. A pokud máte chuť, zajet si loďkou i na ostrůvek s kostelíkem. U jezera se dá na nespočetně místech volně koupat, ale je tu i placené koupaliště s tobogánem atp. Po cestě je několik restaurací. Máte-li čas a náladu, můžete nad jezerem navštívit hrad a vyhlídku Ojstrica.

Jezero Bled

Soutěska Vintgar

Pěkná kratší procházka po dřevěných chodníčcích mezi skalami, nad a podél průzračné řeky až k vodopádu Šum. Ten však uvidíte až když vyjdete mimo soutěsku a sejdete z kopce.

Soutěska Vintgar

Parkování je tu zdarma, vstup stojí 5 €/os. Mají otevřeno do 19 h, tedy alespoň v létě. My tu byli v podvečer, někdy po 17 h. Lidí bylo přijatelně, v sezoně přes den to ale zřejmě bude horší (i dle komentářů na TripAdviseru). Na mnoha místech se lidé musejí vzájemně vyhýbat.

Vodopád Šum

Po návštěvě soutěsky jedeme do Kranjske Gory, kde jsme ubytovaní na poslední 2 noci naší dovolené.

7.den – jezero Bohinj, vodopády Savica a soutěska Mostnica

Bohinjské jezero

Je krásné jezero ledovcového původu obklopené horami. Během procházky okolo něj jsme si udělali pauzu a příjemně si v něm zaplavali. Voda byla studenější, ale osvěžující. Doporučujeme vyrazit po straně, kde nevede silnice. V obci Ribčev Laz hned u jezera je malý kostelík. Toto místo nám přišlo trochu příjemnější a méně komerční než jezero Bled.

Jeyero Bohinj

Parkovat se dá např. na parkovišti Kristal za 5 €/den, které je na louce před obcí Ribčev Laz. Ten kousek do obce vás pak zdarma popovezou shuttle busem. Tady máte celkem jistotu, že najdete místo, nebo můžete parkovat přímo u jezera za 1,5 €/hod.

Ribčev Laz

Vodopády Savica

Nedaleko jezera jsou hezké vodopády Savica. Jedná se o dva vodopády hned vedle sebe – jejich toky dohromady tvoří pomyslně písmeno A. Lze se k nim přiblížit autem a pak si ještě cca 20 min. vystoupat. Předtím ale ještě zaplatíte 3 €/os. za vstup. Kochat se ale budete jen pohledem, přístup k vodopádům znemožňuje kovová brána. Ale za tu podívanou stojí. Navíc pár metrů před nimi je ještě dřevěná boudička s lavičkou a výhled na údolí obklopené skalami.

Vodopády Savica

(Pokud byste zatoužili po výhledech, nedaleko vodopádů můžete vystoupat lanovkou do oblasti Vogel. Zpáteční jízdenka stojí 20 €. My tam ale nebyli.)

Soutěska Mostnica Gorge

Po obhlédnutí vodopádů jsme se přesunuli na P u obce Stará Fužina (1,5 €/h). Odtud brzy dojdete k přístřešku na rozcestí, kde vás zkásnou o další 3 € za vstup do soutěsky. Procházka je delší než soutěskou Vintgar. Nabízí zas jiné scenérie, takže za návštěvu určitě stojí obě dvě.

Soutěska Mostnica Soutěska Mostnica

Slovinská kuchyně

Den jsme završili chutnou večeří v útulné Gostilna Pri Martinu v Kranjske Goře. Chvíli jsme si museli počkat na volný stůl, ale čekání se nám vyplatilo. Výborná slovinská kuchyně za příznivé ceny. Dala jsem si sice „obyčejné“ brambory s nějakou uzeninou, ale byly naprosto skvělé. A pokud sem zajdete za světla, můžete mít i výhled na hory.

8.den – Kranjska Gora, jezero Jasna a jezírka Zelenči

Kranjska Gora

Je malé horské městečko, plné hotelů, penzionů a restaurací, ale zachovává si i svůj ráz. Nalézá se v nádherné přírodě, obklopené vysokými horami. Zároveň je báječným výchozím bodem pro výlety a túry po Julských Alpách a do Triglavského NP. Kdyby měl manžel více dovolené, určitě bychom tu pobyli déle a dali i nějakou vysokohorskou turistiku. Dle počtu cyklistů, které jsme vídali, se tu zřejmě jezdí dobře i na kole. Poté co jsme si prošli krátkou pěší zónu okolo kostelíka, vyrážíme autem dál.

Kranjska Gora

Jezero Jasna

Krásně průzračně smaragdové jezero (v podstatě dvě vedle sebe) s nádherným pohledem na hory okolo. Můžete sem dojít z Kranjske Gory pěšky, nebo zajet autem. Parkoviště je tu malé a stojí u něj stánek s občerstvením. Okolo jezera je několik laviček, dřevěná mola, kde se lidé slunili, nebo jen smáčeli nohy. Na břehu je postavená vyhlídková věž. Několik odvážlivců z ní skákalo do vody. Opravdu koupat se jsem tu ale dopoledne nikoho neviděla a nedivím se. Mě stačilo mít v ledové vodě nohy jen pár minut. Místo je spíš vhodné k procházce, focení a relaxaci.

Jezero Jasna

Národní rezervace Zelenči

Jedná se o přírodní rezervaci nedaleko Kranjske Gory. U silnice jsou postupně tři parkoviště. Z toho nejbližšího je to po lesní cestičce jen pár minut, než se před vámi objeví krásný výhled na několik smaragdových jezírek. Ještě úžasnější pohled je však z vyhlídky opačným směrem.

NR Zelenči

Slovinská kuchyně

Se Slovinskem jsme se rozloučili obědem ve výletní restauraci Lačni Kekec, kde jsme ochutnali další místní speciality. Bramborový salát s dýňovým olejem ke klobáse byl chuťově opravdu specifický, ale dobrý.

Mix sladkých rolek – štrůdlů byl též zvláštní. Ke klasické chuti našeho štrůdlu to mělo daleko. A také byly mnohem méně sladké.

Pak už jsme přes Rakousko frčeli do Čech.

Závěr

Slovinsko je rozlohou sice malá země, ale nabízí mnoho krás. Od nádherných hor, památek až po moře. Nám se moc líbilo a v budoucnu se sem rádi ještě vrátíme.