V červenci jsme v Plzni navštívili dvě výstavy, které jsou součástí projektu Návrat Ladislava Sutnara.

Sutnar je pro mě uměleckou i designérskou ikonou, takže jsem si je opravdu nemohla nechat ujít. Stejně tak jako výstavu jeho celoživotního díla v roce 2003 v Jízdárně Pražského hradu. Před onou výstavou byl navzdory svým zásluhám o českou kulturu téměř neznámou osobností.
A to i přesto, že se v některých českých domácnostech popíjí čaj z jeho nádherné skleněné nápojové soupravy, nebo obědvá pomocí jeho příborů. Do oné výstavy jen málo Čechů vědělo, jak vypadají jeho slavné obrazy Venuší.

Galerie města Plzně – Ladislav Sutnar: Venuše

V galerii jsme letos mohli opět obdivovat jeho plátna. Expozice navíc zahrnovala i ukázky soudobé fotografie aktů jako zdroj jeho inspirace.
V podzemí galerie pak byla instalace (s názvem „Inspirace Sutnar“) tvorby studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Pro všechny práce – jak hračky, tak šperky, byla společná inspirace jeho dílem a tvůrčími principy.

Západočeské muzeum v Plzni – Ladislav Sutnar: užitá tvorba

Druhou výstavou, kterou jsme si prohlédli, byla tato expozice. Byly tu zastoupeny jeho designérské práce – nejvíce proslulé porcelánové a skleněné stolní soupravy. Sutnar propagoval design a také aktivně podporoval nové umění. Na pozici ředitele společnosti Krásná jizba se ukázal v tomto ohledu i dobrým manažerem.