Pro mě osobně je Designblok především inspirační záležitostí. Nicméně když už se tato událost opětovně konala v prostorách Výstaviště a za 1 lístek zaplatíte 350 Kč, začnete od ní očekávat přeci jen trochu něco víc. Například to, že akce bude mít nějaké jednotící prvky a bude na vás působit i jako celek, nejen jako prezentace jednotlivých designerů, kteří ji mají sami o sobě více, či méně kvalitní. Nabízí se tedy otázka – co je kritériem pro účast na přehlídce designu?

Letošním tématem bylo jídlo, což si dovolím tvrdit, že pokud bych to nevěděla dopředu, ze samotné akce si toto poznání neodnesu. Pro akci, která se snaží být prestižní a „mezinárodní“ záležitostí, bych si představovala více ucelený koncept a to nejen po vizuální stránce.

Na plakátech byla hlavním motivem fotografie dortové bitvy. Nikde jinde se pak tento vizuál, nebo nějaký jednotící nosný prvek neuplatnil. Nepočítám-li 2 druhy visících cukrátek v hlavní hale Průmyslového paláce a jeden stroj na výrobu cukrové vaty, který jsme již prázdný míjeli. Proč se motiv dortíků neobjevil i někde jinde? Navíc když už instalace motivu cukrovinek byla značně stylizovaná, dokázala bych si představit grafiku plakátů více v podobném stylu. Čest několika málo expozicím, které svou prezentací alespoň podpořili hlavní téma.

Jako v minulých letech, byl Designblok rozdělen na Art House, Superstudio, Openstudio a zábavní zónu.

Art House

Byl umístěn v Lapidáriu Národního muzea. Interakce vystavených moderních konceptů a objektů spolu s kamennými sochami a architektonickými fragmenty působila velice interesantně.

YONOYONO

V pravém křídle Průmyslového paláce bylo tzv. Superstudio, které bylo věnováno prezentaci firem a velkým designérským studiím. Na jejich instalacích to bylo většinou znát, byly zajímavé a některé i interaktivní.

Openstudio se 169 vystavujícími (designéry, studii, módními návrháři a šperkaři) bylo umístěno v levém křídle. Vypadalo to tu jak na nějakém veletrhu a bohužel se tu v sobotu nedalo pomalu ani hnout.

V hlavní hale se konalo několik přehlídek módy a zároveň zde byly umístěny i různé atrakce jako kolotoč a vznášedla (ve formě mraků s nápisem nebe). Sice chápu myšlenku a kontext – jsme v místech, kde se každoročně koná Matějská pouť, ale jak to souvisí s tématem jídla? Navíc se zde nepodařilo vytvořit dostatečnou atmosféru.

Designblok se zkrátka rozrostl do akce větších rozměrů, kde strávíte opravdu několik hodin. Proto by nebylo od věci, kdyby pořadatelé více mysleli i na širší škálu možností občerstvení. Uvnitř byla pouze 2 bistra s velmi minimalistickou nabídkou a venku před budovou pár ojedinělých stánků, které ovšem v deštivém a chladném počasí nenabízeli moc komfortní zázemí.

Designblok je prý největší, nejvýznamnější a nejnavštěvovanější přehlídkou současného designu v České republice. Letošní ročník byl již 19 v pořadí a tak by si podle mě zasloužil odpovídající prezentaci a přístup ze strany pořadatelů.

Co si o tom myslíte? Byli jste letos?

Superstudio

Interaktivní expozice "Excelent Symphony" od Gambrinusu Interaktivní expozice „Excelent Symphony“ od Gambrinusu propojující vizuální prvek pivní lahve s hudbou.

Prezentace Penty Vizuálně hezká prezentace Penty, ovšem bez další přidané hodnoty

Maringotka firmy Rückl s pracemi od Ronyho Plesla Maringotka firmy Rückl s pracemi od Ronyho Plesla

Gramofon od firmy 440 Audio Moderní gramofon od firmy 440 Audio

Expozice české značky Lípa Expozice české značky Lípa a její kolekce s motivy národního stromu

ikonické vázy od Alvara Aalta arki – IITTALA a její krásné, nadčasové a ikonické vázy od Alvara Aalta

Expozice finské značky iittala
Expozice finské značky iittala, v níž již více než 100 let vznikají ikony světového designu.

100% dřevěný nábytek firmy Situs furniture 100% dřevěný nábytek firmy Situs furniture a jejich příjemná stylová instalace. Už se zachumlat jen do peřin, nebo pohodlně usadit 🙂

TonA vítězem se stává… Za mě (a dle četnosti podobné fotky na Instagramu) asi nejlepší expozice a prezentace výrobků firmy Ton

Skvělý počin – česká značka vířivek USSPA si nechala navrhnout kolekci hraček ReLife, která je celá vyrobena z odpadu vzniklého při výrobě. Stavebnice má tvary dortů, zmrzlin, láhví nebo cupcakes. Autorem je Vojtěch Podlesný.

Studentská židle Pinna splňujícíStudentská židle Pinna splňující ergonomické standardy pro zdravé sezení

Openstudio

Kniha Franz Kafka Kniha Franz Kafka – po výtvarné stránce vytvořená Petrem Niklem

Šperkařské duo a značka JaraDesign a jejich nová kolekce Šperkařské duo a značka JaraDesign a jejich nová kolekce

Projekt Kaawa šperkařky Anny Steinerové Projekt Kaawa šperkařky Anny Steinerové

Krásná práce - Vessels Krásná práce – Vessels

Módní značka Soolista a jeji minimalistický styl Módní značka Soolista a jeji minimalistický styl

Tomáš Rejmon a jeho ZávoďáciTomáš Rejmon a jeho Závoďáci – kolekce dětských natahovacích hraček

Instalace Rostly & GarsonkyInstalace Rostly & Garsonky spojuje dva autorské projekty

TYOplanet a její skákadla pro dětiNová česká značka TYOplanet a její skákadla pro děti

Expozice studia My dvěStudio My dvě a jejich hravá expozice